Święto Rodziny Ulmów (2023) – reportaż

Beatyfikacja rodziny Ulmów była wyjątkowym wydarzeniem – po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze wyniesiona została cała rodzina. Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się w 1994 r., w grupie męczenników II wojny światowej. 17 września 2022 r., papież Franciszek podpisał dekret, uznający beatyfikację rodziny. Uroczystość odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej – miejscowości, gdzie żyli i zostali zamordowani z rąk niemieckich okupantów Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci, za to, że okazali pomoc prześladowanym Żydom. Podczas mszy beatyfikacyjnej, której przewodniczył prefekt Dykaterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro, odczytana została przypowieść z Ewangelii św. Łukasza o miłosiernym Samarytaninie. Ten fragment Pisma Świętego zajmował ważne miejsce w życiu zamordowanego Józefa – w jego domu odnaleziono bowiem egzemplarz Biblii z zakreślonym tytułem tej opowieści, z dopiskiem „tak”. Tę ewangeliczną postawę Józef wcielał w życie razem ze swoją żoną, Wiktorią. Kiedy ich miejscowość Markowa znalazła się pod okupacją niemiecką, małżonkowie zaoferowali pomoc prześladowanym Żydom. Przyjęli do swojego domu osiem osób, dając im schronienie na strychu. Gdy inni próbowali odwieść ich od tej decyzji, zawsze odpowiadali: „Żydzi to też ludzie”. 24 marca 1944 r. Ulmowie zostali okrążeni przez oddział żandarmerii niemieckiej. Najpierw zabito ukrywających się w ich domu Żydów, potem Józefa i Wiktorię, a na końcu ich dzieci – w tym jedno nienarodzone. Liturgii towarzyszył występ 700-osobowego chóru i liczącej 550 osób orkiestry. Wykonali oni wspólnie specjalnie napisaną na tę okazję pieśń „Błogosławiona rodzino Ulmów”, do której muzykę skomponował ks. dr hab. Mieczysław Gniady – dyrygent Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla, a słowa napisała chórzystka Monika Maziarz. Na mszy obecnych było ok. 60 biskupów z całej Polski i z zagranicy oraz 700 księży.