80. rocznica niemieckiej zbrodni w Miękini Rodzina Noworytów

ROK 1943. NIEMIECKI ODWET NA POLSKIEJ WSI

 

80. rocznica niemieckiej zbrodni w Miękini

23 listopada 2023 r., w 80. rocznicę niemieckiej zbrodni na rodzinie Noworytów z Miękini (pow. krakowski), przedstawiciel krakowskiego oddziału IPN Dawid Terelak złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającej ofiary niemieckiej okupacji oraz reżimu stalinowskiego, umieszczoną na kościele Zesłania Ducha Świętego w Nowej Górze. Według przekazów historycznych na tamtejszej nekropolii zostali pochowani członkowie rodziny Noworytów.

23 listopada (według innych relacji 20 listopada) 1943 r. funkcjonariusze niemieccy podpalili dom rodziny Noworytów, którą oskarżano o udzielanie pomocy partyzantom. W płomieniach zginęły Julia Noworyta oraz Janina Noworyta. Próbujący ucieczki Julian Noworyta i Stefan Noworyta zostali zastrzeleni.

 

Link do strony internetowej IPN w związku z upamiętnieniem członków rodziny Noworytów z Miękini zamordowanych przez Niemców w 1943 r.

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/odwet-na-polskiej-wsi/194295,80-rocznica-niemieckiej-zbrodni-w-Miekini.html